header cupon18 ian desk

MAI SUNT 00:00:00:00

MAI SUNT

X

headercupon18 ian mob

MAI SUNT 00:00:00:00

MAI SUNT

X

Promotii popup img

Foloseste cuponul

LIB20MAGIE si ai

-20% la orice iti doresti.

Comanda acum!
Close

Asta nu-ti apartine / Parintii mei: O introducere

De (autor): Aleksandar Hemon

5
(1 reviews)
  • Asta nu-ti apartine / Parintii mei: O introducere - Aleksandar Hemon
Rasfoieste

De (autor): Aleksandar Hemon

5
(1 reviews)
In functie de felul in care citim acest dublu volum de memorii, fie trecem de la relatare concreta la fragmentare, fie privim itele memoriei tesandu-se sub ochii nostri intr-o singura poveste. Acest al doilea volum de nonfictiune al scriitorului nascut in Sarajevo are doua parti intre aceleasi coperte - Parintii mei: O introducere si Asta nu-ti apartine -, putand fi citite in orice ordine, fiind deopotriva legate si separate, la fel ca doi parinti sau doua tari in razboi.

Aleksandar Hemon este autorul volumelor de proza scurta The Question of Bruno (2000), Omul de nicaieri (Polirom, 2010) - nominalizat la National Book Critics Circle Award - si Iubire si obstacole (Black Button Books, 2016), al volumului de nonfictiune Cartea vietilor mele (Black Button Books, 2018) este autorul romanelor Proiectul Lazarus (Black Button Books, 2019) si The Making of Zombie Wars (2015). S-a nascut in Sarajevo si a plecat la Chicago in 1992, cu intentia de a sta doar cateva luni; izbucnirea razboiului din Iugoslavia i-a facut insa imposibila intoarcerea acasa. Prima nuvela in limba engleza i-a fost publicata in 1995. Operele sale sunt publicate cu regularitate in The New Yorker, Granta, The New York Times, The Paris Review, Esquire si Best American Short Stories. In 2004 a primit burse de creatie Guggenheim si MacArthur Genius. In 2011 a primit premiul Pen/ W.G. Sebald Award. Locuieste si preda la Princeton, impreuna cu sotia si cele doua fiice.

Doua volume de memorii foarte diferite intre aceleasi coperte abordand memoria, identitatea, istoria si moralitatea din perspective diferite... [Parintii mei este] un memoir despre moralitate, despre amintire, despre ceea ce dainuie. Asta nu-ti apartine consta intr-o serie de fragmente mature, incantator de poetice... O combinatie incisiva de literatura ce vorbeste despre functia literaturii si amintiri ce exploreaza insemnatatea memoriei. - Kirkus Reviews
Citeste mai mult

49.90Lei

Sau 4990 de puncte

!

Fiecare comanda noua reprezinta o investitie pentru viitoarele tale comenzi. Orice comanda plasata de pe un cont de utilizator primeste in schimb un numar de puncte de fidelitate, In conformitate cu regulile de conversiune stabilite. Punctele acumulate sunt incarcate automat in contul tau si pot fi folosite ulterior, pentru plata urmatoarelor comenzi.

In stoc

Descrierea produsului

Citeste mai mult

Detaliile produsului

De acelasi autor

De pe acelasi raft

Rating general al produsului

5 stele
1
4 stele
0
3 stele
0
2 stele
0
1 stele
0

Parerea ta e inspiratie pentru comunitatea Libris!

Review-uri

ww xz 05/12/2020 08:00
Fiecare parinte care a cladit gresit viata copilului sau, poarta in suflet povara vinovatiei, pe care nu si-o poate explica - greseala care nu a fost inderptata. - Luule Viilma
  • Like review icon 0
  • Add comments

Noi suntem despre carti, si la fel este si

Newsletter-ul nostru.

Aboneaza-te la vestile literare si primesti un cupon de -10% pentru viitoarea ta comanda!

*Reducerea aplicata prin cupon nu se cumuleaza, ci se aplica reducerea cea mai mare.

Ma abonez image one
Ma abonez image one